w3c

Pierwszy fotelik- czyli co warto wiedzieć :)

Pierwszy fotelik- czyli co warto wiedzieć :)

Zacznijmy od najprostszego- ISOFIX

Fotelik mocowany pasem samochodowym czy ISOFIX. A co to ten Isofix? To nic innego jak 2 metalowe zaczepy znajdujące się między siedzeniem a oparciem w kanapie samochodowej. Możemy w nie wpiąć bazę w, którą następnie wpinamy fotelik. Metalowe prowadnice po wpięciu w zaczepy Isofix blokują się przez co baza jest bardziej stabilna. Zmniejsza to również ryzyko popełnienia błędu montażowego.

Fotelik z i-Size, co to jest?

i-Size to standard Unii Europejskiej dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci. Jego głównym założeniem jest dobranie fotelika względem wzrostu dziecka. Poprzedni standard ECE R44/04 skupiał się na wadze dziecka. Natomiast w i-Size sprawa jest prosta jak z ubraniami, dziecka o wzroście 90 cm nie ubierzemy w koszulkę na 104cm bo będzie za duża. Tak samo jest z fotelikami. Obowiązkiem panującym w i-Size jest również przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy do 15msc życia. Wymaga on w dodatku montażu fotelika na Isofix ponieważ jw. zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy montażu.

Testy ADAC.

Niemieckie niezależne testy zderzeniowe odbywają się 2 razy w roku, w, których testowane są foteliki samochodowe. Kryteria są różne, m.in. bezpieczeństwo, prostota montażu, poziom komfortu dziecka, bezpieczeństwo składników użytych w materiałach czy łatwość w utrzymaniu i konserwacji. Te wszystkie kryteria składają się w ocenę ogólną. Ocena końcowa według niemieckiej skali, u nas jest ona przerabiana na * im więcej gwiazdek tym fotel jest bezpieczniejszy. 5* to maksymalna ocena, a przy tym największe prawdopodobieństwo kupna najbezpieczniejszego fotelika.  

Przymiarka w samochodzie.

Wybór nosidełka w sklepie to jedno, weryfikacja w samochodzie to drugie. Przez różne rodzaje kanapy i różnie umiejscowione złącza Isofix ułożenie nosidełka z bazą będzie różne. Przyjmuje się, że poprawne ułożenie dziecka w nosidełku jest na poziomie 35-45 stopni pochylenia. Mierzone na wysokości zagłówka kąty pochylenia pozwolą sprawdzić czy wasze dziecko będzie miało najbardziej ergonomiczną pozycje. 30stopni to pozycja zbyt pionowa dla noworodka, a 50 zbyt leżąca, która również nie jest zbyt pożądana. Przed zakupem koniecznie przymierzcie zestaw do swojego samochodu, w którym dziecko docelowo będzie podróżować.

  

Nasza rekomendacja najbezpieczniejszych fotelików w ostatnim kwartale.  

1. Cybex Cloud T- Najnowszy z rodziny Cybex, linia T. Nosidełko kompatybilne z obrotową Bazą T. Łupinka dzięki swojej funkcji, rozłożenia do pozycji bardziej leżącej ma większą szansę spasować się do kanapy samochodowej. Natomiast po wpięciu nosidełka na stelaż wózka oferuje pozycję leżącą, czyli bardziej komfortową dla noworodka. W połączeniu z bazą możliwy jest obrót o 180stopni, w stronę drzwi tak aby z łatwością móc wypiąć nosidełko. Linia T występuję też w wersji Plus, to oznacza nic innego jak inna tapicerka. Fotelik z Plusem posiada siateczkowe wkładki 3D, które poprawiają oddychalność do sześciu razy bardziej, zapewniając większy komfort dziecku podczas jazdy. Dodatkowo posiada regulowany zagłówek oraz wyciągane wkładki dla noworodka. Integralny z następnym siedziskiem dla większego dziecka do bazy T a mianowicie siedzisko Sirona T.

cybex.jpg


2. Joie i-Snug 2- Szczyci się swoją wagą tj. 3,35kg oraz najwyższą notą w crashtestach ADAC.
Posiada 5* w testach ADAC w montażu na pas samochodowy oraz 5* w montażu z bazą. W dodatku podstawa nosidełka jest celowo zakrzywiona tak aby bez problemu można było bujać dziecko. System GrowTogether umożliwiający regulacje pasów i zagłówka względem wzrostu. Zagłówek wykonany z 3 warstw pianki w tym pianki z pamięcią, zwany Tri-Protect. W połączeniu z bazą Encore daje nam zestaw obrotowy, do boku aby łatwiej dostać się do dziecka. Istnieje możliwość dokupienia kompatybilnego siedziska i-Harbour , po tym jak dziecko wyrośnie z łupinki.

joie.jpg


3. Britax Romer BabySafe 5Z2- najlżejsze nosidełko w ofercie Britax. Posiada funkcję Ergo Recline, która na bazie Flex 5Z umożliwia regulację kąta pochylenia co sprawia że łupinka jest uniwersalna i niezależna od kanap samochodowych. Co wpływa również na znalezienie najbardziej ergonomicznego ułożenia dziecka w foteliku. Montaż na bazie FLEX 5z potwierdza poprawność wpięcia nosidełka poprzez charakterystyczny „CLICK”, który usłyszymy. Wkładka dla noworodka to duże udogodnienie, oraz możliwość regulacji pasów wraz z zagłówkiem. Dodatkowo baza Flex posiada ramę antyrotacyjną, która poprawia bezpieczeństwo w trakcie jazdy, poprzez zaparcie jej o oparcie kanapy samochodowej. Samo nosidełko posiada też regulację oparcia do pozycji bardziej leżącej, które świetnie sprawdzi się po wpięciu na stelaż wózka. Baza Flex 5Z jest modularna, dzięki czemu może w nią wpiąć następne siedzisko, tj. DualFix 5Z

britax.jpg

4. Maxi Cosi Pebble 360 PRO- rozkładanie w 3 pozycjach aż do leżącej, oraz innowacyjne rozwiązanie a mianowicie technologia SlideTechTM to nic innego jak wysuwanie łupinki na bazie, która ułatwia codzienne wpinanie, wypinanie i wyciąganie dziecka z fotelika. Dodatkowo Baza FamilyFix 360 PRO jest w pełni obrotowa oraz modularna dzięki temu możemy wpiąć w nią następne siedzisko tj. Pearl 360 PRO, co już samo w sobie jest dużym ułatwieniem. Zaprojektowana ochrona boczna G-CELL to dodatkowy atut tego fotelika, który podwyższa jego bezpieczeństwo. Posiada wkładkę dla noworodka, oraz możliwość regulowania pasów wraz z zagłówkiem.

maxicosi.jpg

5.Avionaut Pixel PRO 2.0 C- najlżejszy fotelik na rynku, waży zaledwie 2,5kg! Zagłówek fotelika posiada system Cloud Care tzn. że wykonany został ze sprężystej pianki memory foam, która pochłania wszelkie przeciążenia. Wkładki dla noworodka są modułowe, dzięki czemu można je modyfikować kierując się wzrostem dziecka, zaprojektowana we współpracy z fizjoterapeutami. Po wpięciu do modułowej bazy IQ 2.0 C stwarza bezpieczny zestaw dla małego pasażera. W bazę IQ możemy wpiąć następne siedzisko dla większego dziecka a mianowicie Aerofix 2.0 bądź AeroFix 2.0 RWF (tylko tyłem do kierunku jazdy)

avionaut.jpg

Wybór fotelika to nie lada wyczyn, w szczególności przy pierwszym dziecku. Na szczęście nie jesteście z tym sami! Jesteśmy po to by wszystko Wam wytłumaczyć i wspomóc dobrą radą. Nasza przeszkolona kadra odpowie na każde wasze pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości! Przed zakupem starannie przymierzymy fotel do samochodu i znajdziemy najbezpieczniejszą możliwość dla waszego dziecka. Znajdziecie nas przy ul. Krakowskiej 45 w Częstochowie oraz przy Al. Roździeńskiego 118A w Katowicach. Dla zabieganych rodziców oferujemy mail'ową konsultację, pod adresem: witaj@babyspec.pl. Do zobaczenia!

Disqus

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: